Białka Tatrzańska w sezonie zimowym

Białka Tatrzańska znajduje się w gminie Bukowina Tatrzańska i położona jest nad rzeką Białką. Rzeka ta jest miejscem idealnym dla miłośników sportów ekstremalnych. Zapewnia ona doskonałe warunki dla kajakarzy górskich. Można również skorzystać tutaj ze spływu pontonem. Pobliskie wzgórza są zaś obiektem zainteresowania paralotniarzy. Jeśli wolimy bardziej spokojny rodzaj wypoczynku, na pewno powinniśmy się wybrać do tutejszego kompleksu basenów termalnych „Terma Białka”. Najsłynniejsza jest najprawdopodobniej terma „Bania”. Dach basenów porasta całkowicie naturalna roślinność. Dlaczego termy? Ponieważ woda w basenach pochodzi ze źródła znajdującego się 2 500 metrów pod ziemią i jej temperatura wynosi około 80 stopni.

Oczywiście zimą Białka Tatrzańska jest rajem dla narciarzy. Tutejszy ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska to miejsce, które już dwukrotnie zyskało tytuł Najlepszego Ośrodka Narciarskiego w Polsce według portalu Onet.pl. Jest to największy ośrodek narciarski w miejscowości, który ma do dyspozycji aż 5 wyciągów krzesełkowych. W pozostałych ośrodkach mamy zwykle po jednym wyciągu. Możemy wybrać się do ośrodka „Wyciągi Narciarskie Bania”, „Stacja Narciarska Kaniówka” czy też do Wyciągu Narciarskiego „U Kuruca”. Wstęp na większość tutejszych wyciągów mamy w ramach jednego karnetu, „TatrySki”.

W sezonie zimowym miejscowość ta jest niezwykle popularna wśród turystów. Niejednokrotnie wtedy ich ilość przerasta kilkukrotnie liczbę mieszkańców! W tej niedużej wiosce jest jednak tak doskonale zorganizowana infrastruktura turystyczna oraz noclegowa, że naprawdę nie musimy się martwić o miejsca. Noclegi w Białce Tatrzańskiej to przede wszystkim wygodne pokoje, które wystrojem nawiązują do okolicznej kultury.

Białka Tatrzańska znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Istnieje tutaj kościół p. w. św. Szymona i Judy Tadeusza. Wybudowano go około 1700 roku. Do dziś zachowały się nawet XVIII i XIX-wieczne bramy w ogrodzeniu budowli. Samo zaś jej wnętrze charakteryzuje się elementami barokowymi i barokowo-klasycystycznymi. Wokół kościoła rosną kilkusetletnie lipy, które są współcześnie zabytkami przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>