Nieodkryte zakątki Polski: Skorzęcin

Skorzęcin to mała wieś wczasowo-wypoczynkowa, umiejscowiona na terenie województwa wielkopolskiego. Znajduje się w powiecie gnieźnieńskim i w Gminie Witkowo. Leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim (Pojezierze Gnieźnieńskie info), przy czy ma dostęp do jeziora Niedzięgiel i Białego. Taka lokalizacja sprawia, że jest to osada bardzo chętnie odwiedzana przez mieszkańców Gniezna i Poznania. Do wsi przylgnęła potoczna nazwa „wielkopolskiej Florydy”. Trudno jest doszukać się w tym określeniu przesady, gdyż podczas sezonu letniego jest tu tłumnie jak na plażach Florydy.

W szerszym kontekście turystycznym miejscowość nie jest znana – jej infrastruktura noclegowa (Skorzęcin noclegi) dopiero zaczyna rozkwitać na wypoczynkowej mapie Polski. Noclegi tu do tej pory były traktowane jako opcja dla ludzi, którzy nie chcą szukać wypoczynku z dala od domu. Cenowo jest tutaj bardzo korzystnie i rozsądnie, dlatego też wakacje w tej wsi to dobra okazja dla dużych rodzin czy osób, które prowadzą oszczędny tryb życia.

Nie ma wiele informacji na temat historii Skorzęcina. Pewne jest, że pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XII wieku. Wchodziła ona w skład dóbr królewskich do czasu, aż król Władysław Jagiełło postanowił okazać hojność i przekazał wieś wraz z jeziorem w darze dla Opactwa Cystersów. Czyn ten zapoczątkował konflikt dotyczący prawa do połowu ryb w jeziorze. Kolejne informacje o wsi pochodzą dopiero z XIX wieku, kiedy to majątek przejął Stanisław Moszczeński; ocalałe zabudowania folwarczne pamiętają czasy pana na włościach. Z początkiem XX wieku powstał dwór oraz park z lipami, który współcześnie widnieje w rejestrze zabytków, a w którym to prowadzona jest hodowla koni.

Turystyczne życie koncentruje się na brzegach jeziora Niedzięgiel, które ma do zaoferowania piękne piaszczyste plaże, zdobione przez oświetlone molo, traktowane jako charakterystyczny punkt wieczornych spotkań. Można tutaj wypoczywać w sposób bierny lub czynny. Okolica jest atrakcyjna dla amatorów sportów wodnych, na których czeka wypożyczalnia rowerów wodnych, łódek, kajaków i desek surfingowych. Bardzo ciekawe są rejsy po wodach jeziora, podczas których można popaść w zadumę nad urodą okolicy. Z pokładu statku wycieczkowego odwiedza się wyspy, na których gniazdują ptaki i bytują wydry – miejsca te nie są skalane przez działalność człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>