Ostańce wapienne Ojcowskiego Parku Narodowego

Obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej uchodzi za szczególnie atrakcyjny turystycznie, z uwagi na jego ciekawą historię i tradycję, bogatą kulturę, liczne zabytki średniowieczne oraz niezwykłe formacje geologiczne, złożone głównie ze skał wapiennych. Na gości, którzy przyjeżdżają tu, aby zwiedzać okolicę, czeka przytulna baza noclegowa oraz parę urokliwych szlaków wędrownych PTTK. Zjawiska krasowe oparte na erozji wapieni doprowadziły do powstania tu wielu niezwykłych pomników przyrody nieożywionej. Największe wrażenie na wczasowiczach robią niesamowite ostańce wapienne o zdumiewających kształtach.

W samym Ojcowie nieopodal ruin starego zamku sterczy wyniosła Maczuga Herkulesa. Ta wysoka na około 25 metrów skała została tu ponoć ulokowana przez samego diabła, podczas jego konszachtów z imć Twardowskim. Ów głaz stanowi jeden z najbardziej znanych ostańców w całym kraju ze względu na niesamowity kształt i związek z popularną legendą. Podobnie prezentuje się strzelista Igła Deotymy, wąski ostaniec wapienny zlokalizowany w dolinie Prądnika, pomiędzy dwiema masywnymi skałami. Jego nazwa pochodzi od artystycznego pseudonimu poetki Jadwigi Łuszczewskiej, która mieszkała i pisała w willi stojącej tuż obok tej malowniczej struktury skalnej. Wapienny głaz porastają pędy bluszczu, który szczególnie efektownie prezentuje się jesienią, gdy jego liście przebarwiają się na kolor wina.

Na dnie doliny Prądnika kilka odpornych na czynniki erodujące skał wapiennych utworzyło wysoką na 15 metrów skałę o nazwie Brama Krakowska [więcej na Wikipedii]. Nieopodal ostańca bije Źródełko Miłości, które według podań wywołuje miłość u par, które wspólnie z niego piją oraz działa postój powozów, którymi można przejechać się wzdłuż potoku. Kiedyś prowadził tędy szlak handlowy obsługujący Kraków, natomiast dzisiaj Bramę mija kilka tras turystycznych.

Jura Krakowsko-Częstochowska to piękny region Polski, do którego w czasie wakacji przyjeżdża wielu gości, bukujących tu sobie noclegi [informacje na stronie Meteora]. Ojców leży w szczególnie malowniczym miejscu u wlotu doliny Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. W okolicy tego miasteczka goście zobaczą tajemnicze ostańce wapienne, które uchowały się przez tysiąclecia i dorobiły związanych z nimi podań ludowych. Te wysokie na kilkanaście metrów głazy wywierają ogromne wrażenie na spacerowiczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>