Piękne okolice Myślenic

Myślenice są miastem w województwie małopolskim, które przyciąga nie tylko polskich turystów, ale i zagranicznych. Przede wszystkim znajduje się tu wiele unikalnych zabytków. Pierwszym takim obiektem, który koniecznie trzeba zwiedzić jest kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny na ulicy Piotra Skargi. Jest to powstała w XV wieku gotycka świątynia, która przeszła wiele modernizacji, które wniosły wiele elementów architektury renesansowej i barokowej. Kolejnym obiektem wartym uwagi jest „Dom Grecki” położony przy ulicy Sobieskiego. Został on wybudowany w XVII wieku jako dom zajezdny. Od drugiej połowy XX wieku pełni funkcję siedziby Muzeum Regionalnego. Wiele atrakcji oferuje także okolica Myślenic. Koniecznie trzeba zorganizować sobie wycieczkę między innymi do Krakowa.

Kraków słynie chociażby z największego w średniowiecznej Europie Rynku. To właśnie tu koncentruje się życie Krakowa. Co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego grany jest hejnał, który tworzy niesamowitą atmosferę i przypomina o minionych wiekach. Nie brakuje także gołębi, koni, dorożek, straganów itd. Koniecznie trzeba zobaczyć także Sukiennice, które stoją na samym środku Rynku. Handlowano tu już w XIV wieku. Na piętrze renesansowego, zdobionego przepiękną attyką oraz maszkaronami budynku, znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa z XIX wieku. To właśnie tu można podziwiać między innymi dzieła Matejki oraz Podkowińskiego. Godny uwagi jest oczywiście słynny Kościół Mariacki, który ma bardzo charakterystyczne nierówne wieże. To właśnie w tym kościele mieści się XV-wieczny, największy na całym świecie, gotycki ołtarz. Jego autorem jest Wit Stwosz. Uroczyste otwarcie ołtarza odbywa się w południe.

Nie można zapomnieć także o Wzgórzu Wawelskim, czyli siedzibie polskich władców. Już w X wieku rezydowali tu piastowscy książęta. Zamek jest budowlą renesansową. Zachwyt budzi także gotycka katedra z XIV wieku, która skrywa między innymi królewskie sarkofagi. W krypcie pochowano wielu królów oraz bohaterów narodowych. Warto także wejść na wieżę i zobaczyć słynny dzwon Zygmunta. Z kolei dla dzieci sporą atrakcją jest tak zwana Smocza Jama, przed którą stoi figura smoka. Smok ten zieje ogniem. Ciekawym zabytkiem jest także najstarszy zachowany w Polsce budynek uniwersytecki. To słynne XV-wieczne Collegium Maius. Obecnie znajduje się tam muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgromadzone są tam między innymi różne pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem.

Jak widać, atrakcji w pobliżu Myślenic nie brakuje. To miasto, które słynie ze świetnej lokalizacji. Poza tym to doskonała baza noclegowa. Koniecznie trzeba wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Myślenice i już wcześniej poszukać jakiejś odpowiedniej kwatery. Chętnych bowiem nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>